Analiza finansowa działalności gospodarczej

analityka biznesowaAnaliza finansowa to klucz do sprawnego zarządzania firmą.
Przeważnie jesteśmy w stanie oszacować, czy z finansami naszej firmy jest w porządku, czy być może coś wymaga poprawy. Nieco trudniej bywa już w przypadku, gdy trzeba ocenić, czy bieżący miesiąc był lepszy lub gorszy niż kilka poprzednich. Może się także okazać, że nie zaszły znaczące zmiany. W tych wszystkich sytuacjach przydaje się analiza finansowa. Dzięki temu pewne trendy jesteśmy w stanie wychwycić z wyprzedzeniem, zidentyfikować ewentualne problemy, wykorzystać okazję i wyprzedzić konkurencję.

Analiza wskaźników finansowych

Mogłoby się wydawać, że analiza wskaźników finansowych dotyczy jedynie wielkich korporacji z wielomilionowym budżetem. Nic bardziej mylnego. Na analizę finansową mogą, a nawet powinny, decydować się także małe i średnie firmy, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą czy freelancerzy. Nie chodzi o to, aby zgromadzić wielkie raporty z dziesiątkami wykresów. Wystarczy kilka wskaźników, aby dowiedzieć się, czy kondycja finansowa firmy ulega poprawie, czy wręcz przeciwnie – trzeba reagować na problemy.

Wskaźniki płynności finansowej

Co ciekawe, firma może zbankrutować nawet wtedy, gdy dysponuje dużym majątkiem. Jak to możliwe? Wystarczy, że po prostu nie reguluje w terminie swoich zobowiązań. Oczywiście w dowolnej chwili można sprawdzić, ile mamy pieniędzy na koncie, jednak to nie wszystko. To, że środki na koncie rosną, często może uśpić czujność. Niestety, ale zobowiązania rosną jeszcze szybciej, przez co nasza zdolność do ich uregulowania może spadać.

W tym miejscu należy wspomnieć o terminie “aktywa obrotowe”. To składniki majątku firmy, które można spieniężyć, sprzedać w ciągu jednego roku bądź wykorzystać. Mogą to być rzeczowe aktywa obrotowe, np. towar w magazynie, półprodukty oraz surowce, produkcja w toku, materiały biurowe. Innym rodzajem są finansowe aktywa obrotowe, czyli np. gotówka, środki na rachunku bankowym, lokaty bankowe, należności krótkoterminowe, czyli takie, których termin płatności wynosi do 12 miesięcy. Zobowiązania terminowe to te, których termin płatności jest krótszy niż 12 miesięcy. Wynika to z ustawy o rachunkowości.

Optymalna wartość wskaźnika płynności bieżącej to taka na poziomie 1,5-2. Oznacza to, że jeśli spieniężymy wszystkie swoje aktywa obrotowe, będziemy w stanie spłacić wszelkie zobowiązania na poziomie od 1,5 do 2 razy wyższych niż obecne. Jednocześnie należy dodać, że wartość poniżej 1 to wyraźny sygnał alarmowy dla danej firmy. Co to oznacza w praktyce? Nawet po upłynnieniu całego majątku obrotowego, nadal pozostaną krótkoterminowe długi do spłacenia. Odpowiednio przeprowadzona analiza finansowa pozwoli na wykrycie tego typu problemów i szybką reakcję. To dlatego należy co jakiś czas się na nią zdecydować, aby mieć rzeczywisty pogląd na dany problem. Dotyczy to w równym stopniu wielkich korporacji, jak i małych firm.

Artykuł powstał we współpracy z https://eanaliza.pl/analiza-finansowa

Plan Marketingowy dla Małej Firmy
Call Now Button